طراحی ویلا-ویلای مرجانی

طراحی ویلا-ویلای مرجانی

 مکان:Da Nang-ویتنام

معماران: Huni Architects

مساحت: 375 مترمربع

سال ساخت: 2019

عکاس:Princes Studio 

ویلای مرجانی یک خانه تطیلات منزوی است که در میان منحنی های سایت خلیج Da Nang جای گرفته است. این طراحی ویلا، مستقیما تحت تاثیر اقلیم استوایی محلی قرار دارد، گرم و مرطوب با درجه حرارت های نسبتا بالا.

نمای آن از مرجان های محلی الهام گرفته است که به صورت شاعرانه و انتزاعی طراحی و اجرا شده است. الگوی مرجانی برای صفحات فایبر بتنی به کار رفته است. این صفحات مانند یک لایه فیلترینگ پایدار عمل می کنند و رو به باد، باز هستند ولی از تابش نور خورشید جلوگیری می کنند. همچنین حریم خصوصی ساکنان را حفظ کرده و یک شخصیت منحصر به فرد برای ویلا خلق می کنند. چالش این پروژه، طراحی ویلایی بود که از لحاظ زیست محیطی آزاد و ادغام در طبیعت بوده اما همچنان با شرایط اقلیم محلی سازگار باشد.

معماران به دقت شرایط اقلیمی و فصلی و زوایای تابش خورشید در این منطقه را بررسی کردند. بر مبنای آن تحلیل ها، راه حل هایی را برای نور پردازی طبیعی، تابش خورشید و تهویه توسط وزش نسیمهای دریایی، یافتند. برای تابستان، در داخل و بیرون ویلا درختهایی کاشته شده تا از بهره گرمایی تابش خورشید کاسته شود. از سنگ ها و چوبهای طبیعی و محلی برای بخش جلویی ویلا استفاده شده است تا جذب حرارتی کاهش یافته و یک هویت بصری برجسته خلق شود. برای زمستان، فاکتور اقلیم برای طراحی حیاط پشتی به طور جدی در نظر گرفته شده است، یک فضای مطبوع و پناه گونه شکل گرفته است در حالیکه سر و صدای پیرامونی در آن به حداقل رسیده است. این باغ پشتی به واسطه جهت گیری اش از تاثیرات محیطی شدید مانند طوفانها و بادهای قوی محافظت شده است.

بی نظیری این ویلا، به جهت سازماندهی فرم و فضای آن به وجود آمده است. فرم آن بر مبنای اشکال ساده است، اما با استفاده از تکنیک تعریف و تغییر ترازهای ارتفاعی برای خلق و سازماندهی فضاهای عملکردی، حس پویایی و تنوع در آن ایجاد شده است. اولین سطح برای فعالیت های سرگرمی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه دومین سطح فضای عمومی خانوادگی را در خود جای داده و سطح سوم یک فضای خصوصی برای اتاق خواب ها را شکل داده است. این پروژه بسیار خوب در سایت، در میان مناظر طبیعی پیرامونی جای گرفته است. معماران تا حد ممکن مزایای این وضعیت را تقویت کرده و به این ترتیب این ویلا را تبدیل به صدایی از طبیعت کرده اند.

فضاهای اصلی در این ویلا رو به دریا هستند. فضاها به اندازه کافی باز هستند تا ورود نور و نسیم طبیعی را به داخل مقدور کنند، در عین حال خلوت خصوصی مورد نیاز خانواده نیز تامین شده است. سبک طراحی داخلی ویلا، حسی از سبک اروپایی مدرن و لوکس را هم در فرم و هم در متریال به وجود آورده است. سبزگرایی تحت ملاحظلات دقیق، در سراسر بنا دیده می شود که با پوشش های مرمر سبز تکمیل می شود و حس تازه ای را خلق می کند ولی هویت ویلا از دست نمی رود.

طراحی، نظارت، اجرا ویلا
اولین تیم تخصصی ویلا در ایران
021 860 81 860