طراحی بام سبز

معماران،باغبانان و طراحان شهری به دنبال این هستند تا با کمی فکر و ابتکار بخشی از ساختمان را تغییر دهند.پشت بام ساختمانها به نظر میرسد بخش و فرصتی مناسب برای ایجاد فضایی آرامش بخش،سرگرمی و ... باشد که جای کار زیادی خواهد داشت.

تمام کارهایی که میتوان انجام داد تا بامی زیبا و سبز داشته باشیم را بام سبز یا روف گاردن می گویند.اجرا روف گاردن یا بام سبز و یا فضای سبز در بام با اجرا آن در سطح زمین بسیار متفاوت است و احتمالا قبل از شروع یک پروژه به کمک و مشاوره حرفه ای در طراحی بام سبز و اجرای بام سبز نیاز خواهید داشت.

 

بام سبز

مزایای روف گاردن یا بام سبز

1. آرام بخشی گیاهان به انسان و بالتبع آن کاهش تنشهای روانی جامعه تحقیقات روان شناسان در مورد تاثیر گل و گیاه بر رفتار انسان نشان می‌دهد که ارتباط از طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده اما مهم جهت کسب آرامش و تلطیف روح و روان انسان است و توسعه فراوان آن در مجتمعهای زیستی جمعی می‌تواند در کاهش بروز خشونت، افسردگی، خودکشی و.... مفید باشد.
2. ایجاد فضاهایی جهت استراحت و رفع خستگی انسانها خصوصاً افراد مسن.
3. تعدیل تغییرات آب و هوائی فضای سبز شرایط زیست بوم را تغییر داده و تغئیرات آب و هوایی را تعدیل می‌کند.
4. کاهش هزینه نگه داری از سقف کشت روی بام و شکل گسترده نوعی پوشش محافظ را تداعی می‌کند سطح کاشته شده خود محافظت و نگهداری می‌شود و به عبارت دیگر نگه داری از بام به حداقل می‌رسد.
5. فراهم آوردن زیستگاهی برای حیات وحش
6. کمک به زیبایی منظره شهر و محیط اطراف واحد مسکونی و فراهم آوردن فضاهای تفریحی شاد و سالم بازی بچه‌ها و ورزش کردن بزرگسالان.
7. افزایش طول عمر بام از طریق حفاظت ساختمان در برابر عوامل مخرب طبیعی یا مصنوعی_به عنوان مثال از تشعشعات ما ورای بنفش تغئیرات شدید درجه حرارت و آتش‌سوزی در اثر لایه‌های عایق بندی چمن و خاک جلو گیری شود.
8. کاهش اثر جزایر حرارتی شهری _تبدیل بام خانه‌ها به فضای سبز تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد و فضاهای آزاد بین حومه آنان را بهبود بخشیده و با تنظیم دمای هوای مرکز شهر می‌شود. تراکم باعث بالا رفتن درجه هوا و گرم شدن هوا در مرکز شهر هاست. درجه حرارت هوا در مرکز شهر ۲تا ۳درجه گرمتر از حومه شهرها می‌باشد.
9. بهبود سیستم زه کشی شهر و تعادل آب در خارج از شهر
10. عایق بندی در مقابل صدا و پتانسیل ذخیره گرما و بالتبع آن کاهش مصرف انرژی.

بام سبز1

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)