طراحی پاسیو

پاسیو یک فضای خارجی است که معمولا برای صرف غذا یا دورهمی یا فعالیت های تفریحی، مجاور یک بنای مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی موارد این فضا دارای سقفی مشابه با پرگولاها می باشد. معمولا با بلوک های سنگی یا بتنی کفسازی می شود. اما از تایل های آجری یا سنگفرش های شنی نیز در آن استفاده می شود.

به نسبت افزودن به فضاهای داخلی بنا، بیشتر مردم به دنبال گسترش فضاهای بیرونی هستند. در نتیجه پاسیو ها بزرگتر، لوکس تر و محفوظ تر شده و تبدیل به قطب های استراحت و تفریح می شوند. یک پاسیوی خوب طراحی شده نه تنها به فضای نشیمن محوطه اضافه می کند بلکه باعث ارتقای کیفیات فضایی مجموعه نیز می شود و می تواند به عنوان فضای زیبایی برای دورهمی و پذیرایی از مهمانان نیز باشد.

از آنجاییکه پاسیو فضای نشیمن بیرونی است باید با دوام، خوش ساخت و جذاب باشد. طرحهای متنوعی برای پاسیوها و متریال کفسازی آنها وجود دارد. در این مورد یک طراح لندسکیپ قادر است که در مورد اندازه، شکل و سبک یک پاسیوی مناسب محوطه سازی، تصمیم گیری کند.

نکته هایی وجود دارد که پرداختن به آنها به خلق ایده های مختلف طراحی پاسیو در یک طراحی محوطه می انجامد.

– مهمترین فاکتور بررسی و تعیین بهترین مکان برای پاسیو است که معمولا باید نزدیک بنا، در فضایی قابل دسترس و رو به دید و منظرهای زیبا باشد. همچنین باید محفوظ از تابش های شدید آفتاب تابستان و وزش بادهای نامناسب در زمستان باشد.

اطلاعات بیشتر : طراحی ویلا

– برآورد تقریبی ابعاد پاسیو نیز نکته قابل توجهی است که با توجه به مقدار فضای در دسترس در محوطه و متناسب با بقیه اجزا و المان های محوطه سازی و خود بنای ساختمان، تعیین می شود. همچنین نیازهای کاربردی آن و تعداد و نوع مبلمان مورد نیاز آن در این آیتم تاثیرگذار هستند.

-قبل از تصمیم نهایی برای انتخاب متریال پاسیو، باید شرایط غالب آب و هوایی، دوام، خصوصیات ظاهری و نقص های متریال موجود، کاملا بررسی شود.

– شکل کلی پاسیو ممکن است مستطیلی، دایره ای و یا با فرم آزادی باشد، این طرح ها باید متاثر از طرح کلی طراحی محوطه و هماهنگ با آن باشد. هر کدام از فرمها، نوع خاصی از چیدمان مبلمان را می طلبد.

5

-می توان پاسیو های بزرگ را به چند بخش تقسیم کرد، این بخش ها می توانند دارای اختلاف ترازهای اندکی نیز باشند.

– استفاده از دیوار یا دیواره های کوتاه، پاسیوها را به فضاهایی نیمه محصور تبدیل می کنند. این دیوارها می توانند سبک و مجوف یا صلب باشند.

-در داخل یا جوار پاسیو استفاده از گیاهان زیبا و شاداب، حسی از طراوت در آن ایجاد می کند.

-بسته به بزرگی پاسیوها می توان باربیکیو یا آتشگاه در آنها تعبیه کرد و در صورت وجود فضای کافی حتی می توان آشپزخانه مختصری را در آنها ادغام کرد و یک فضای چند عملکردی خلق کرد.

-برای بهره بردن از این فضا در شب هنگام باید تمهیداتی برای نصب تجهیزات نورپردازی در آنها در نظر گرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]