جانمایی شومینه در طراحی ویلا

هنگامیکه ما در طراحی ویلا، یک شومینه را مجسم می کنیم، غالبا آن را به عنوان مرکز گرمای فضا در نظر می گیریم، فضایی که همه افراد را دور هم جمع می کند تا اوقات آرامش بخشی را در کنار یکدیگر سپری کنند. معمولا اولین گزینه ای که برای ساخت شومینه به ذهن می آید، در مرکز اتاق نشیمن است، زیرا آن اغلب فضایی دعوت کننده و پذیرا می باشد و چه بهتر که میهمانان یا اعضای خانواده را دعوت به ورود کند. بنابراین ممکن است به نظر برسد که مکان سنتی برای شومینه، بهترین انتخاب است.

به هرحال اگر شما قصد ساخت ویلا با نصب یک شومینه یا حتی دو تا را دارید، زمان کافی را به تفکر درباره مکان آن اختصاص دهید که جنبه های زیبایی شناسی و کاربردی در آن لحاظ شوند.

در ادامه وضعیت های مختلف شومینه با در نظر گرفتن حساسیت های طراحی داخلی ویلا ارائه می شود:

به عنوان گرمایش مرکزی

قبل از تصمیم گیری درباره مکان شومینه، منابع گرمایی دیگر در فضا را بررسی کنید. اگر فضا دارای یک سیستم گرمایشی نصب شده است، نگاهی به مکان دریچه های آن بیاندازید و شومینه را بر اساس آن ها جانمایی کنید. در عین حال که طراحی داخلی زیبا مهم است، عملکردگرایی دارای اهمیت بیشتری است. قطعا شما نمی خواهید که دو سیستم گرمایش با یکدیگر رقابت داشته باشند و بعضی فضاها سرد باقی بمانند.

حتی اگر در ویلا یک سیستم گرمایشی کامل وجود داشته باشد، وجود یک شومینه زیبا به جذابیت فضا اضافه می کند.

اما اگر ویلای شما دارای یک سیستم گرمایش مرکزی نیست، شومینه را درمرکز فضا بین اتاق نشیمن و غذا خوری در نظر بگیرید. اگر پلان ویلا باز است، این نوع شومینه نقش دعوت کنندگی برای کل فضا خواهد داشت و هردو فضای نشیمن و غذا خوری را به طور مساوی گرم می کند. آن همچنین یک جداساز جذاب بین این دو فضا ایجاد می کند، درعین حال فضای کلی هنوز باز و پیوسته می باشد.

جانمایی در وجوه کناری

با تعبیه دو شومینه در دو طرف فضا به جای یک شومینه مرکزی، می توانید نوعی تعادل فیزیکی و گرمایی ایجاد کنید. هردو شومینه می توانند به عنوان فرم های متفاوتی ازگرمایش، به عنوان مثال یکی برای داخل و یکی برای بیرون تعریف شوند و یا هر دو به صورت جامع، فضای داخلی را گرم کنند.

اگر ویلای شما دارای منبع گرمایی دیگری نیست و شومینه را در کنار فضا قرار داده اید، به نصب داکت هایی بیاندیشید که گرما را بطور یکنواخت حتی به دورترین قسمت ها برساند. قراردادن یک منبع گرمایی کنار فضا می تواند راه هوشمندانه خلق یک نقطه کانونی خارج از مرکز باشد.

شومینه کنجی

شومینه ها نباید الزاما بزرگ باشند یا کل دیوار را اشغال کنند تا باعث تولید گرما شوند و بخش زیبایی از فضای داخلی باشند، یک شومینه کوچک درکنج  می تواند کاملا مناسب فضاهای مختلفی باشد، مثلا برای آشپزخانه تا قلب ویلای شما را گرم کند یا حتی در اتاق خواب به عنوان راهی برای گرم و زیبا ساختن فضای خصوصی شما. این شومینه خاص درکنج، حس لطیف و زیبایی به این فضا بخشیده است.

شومینه در دفترکار خانگی

جایگذاری یک شومینه در دفتر کار خانگی می تواند گرما بخش این فضای مجزا باشد. اینکه این یک فضای کار است به این معنی نیست که سرد و غیر پذیرا باشد. وجود یک شومینه زیبا می تواند اتاق کار را به اتاق دلخواهتان مبدل سازد.

شومینه در فضای بیرون

شما حتما به یک محوطه سازی بزرگ نیاز ندارید که گروهی از دوستانتان را دور هم جمع کنید یا از فضاهای بیرونی همراه با خانواده تان لذت ببرید. وجود یک شومینه در یک فضای کوچک نیز می تواند فضای گرم و لذت بخشی را خلق کند. با یک شومینه مانند این می توانید ازگذران اوقات در فضای باز و دیدهای زیبا رو به مناظر طبیعی پیرامونی لذت ببرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]