فضای داخلی مناسب ویلاهای کنار دریا

طراحی ویلا کنار دریا آمیخته با گذران اوقات لذت بخش در ساحل دریا، شنا، آفتاب گرفتن و دیگر تفریحات آبی و ساحلی است. برای تکمیل اقامت در ویلا ساحلی باید طراحی داخلی مناسبی برای آن در نظر گرفت که متناسب با طراحی محوطه و ویژگی های مناطق ساحلی و در راستای حداکثراستفاده از پتانسیل های آن باشد.

– فضای باز

اغلب اوقات، طراحی یک فضای باز داخلی راه حل مناسبی است برای ایجاد جریان انرژی و سیرکولاسیون آزاد فضایی. به عنوان مثال یک فضای باز غذاخوری در آشپزخانه که به فضای نشیمن و فضای بیرونی متصل می شود، این جریان آزاد را خلق می کند. این وجه جذاب فضاهای باز و بزرگ است که به درون یکدیگر جریان می یابند و به نوعی وسعت دریا را بازتاب می دهند. بدین رو احساسی از آزادی و جریان هوای تازه، در سراسر بنا خلق می شود.

-بازشوهای وسیع

شیشه بندی های گسترده با تاکید و تقویت دیدهای پیرامونی، همراه است. بازشوهای وسیع، مناظر جذاب و دیدنی دریا و ساحل و همچنین گرما و نور آفتاب را به درون فضا می کشانند. این مناظر و نورهای طبیعی، حس های فضایی متنوع را در هنگام طلوع و غروب خورشید، خلق می کنند.

درب های شیشه ای کشویی فضاهای داخلی و خارجی را به یکدیگر متصل کرده و یک فضای واحد با دیدهای بی نظیر و چشم نواز ایجاد می کنند.

می توان از کرکره های داخلی یا خارجی برای پنجره ها استفاده کرد که به کنترل نور و حریم خصوصی کمک می کنند. در عین حال کیفیات زیبایی شناسی فضا را ارتقا می بخشند.

-متریال و مبلمان

برای خلق یک طراحی داخلی ویلا ساحلی باید از متریالی استفاده کرد که هماهنگ با محیط پیرامونی باشند. این متریال می توانند چوب، بتن، شیشه و انواع پوشش ها و رنگ ها باشند. در نواحی که دارای اقلیم معتدل هستند، باید از متریال با ظرفیت حرارتی کم استفاده کرد. اما اگر ساخت ویلا در مناطقی با زمستان های سرد و تابستان های گرم باشد، متریال همراه با عایق و ظرفیت حرارتی بالا مورد نیاز است. در این حالت، پوسته ویلا عایق شده، فضای داخلی در تابستان خنک و در زمستان گرم باقی می ماند. همچنین استفاده از متریال بومی و پایدار، به سازگاری طراحی ویلا با محیط پیرامونی می انجامد.

به عنوان نمونه در ویلا روستیک ساحلی، تیرها و خرپاهای چوبی و بامهای تخت، مانند خانه های ویلایی مدیترانه ای، شاخص هستند.

6-طراحی محوطه پیوسته با فضای داخلی

در طراحی ویلا ساحلی، لندسکیپ به اندازه طراحی داخلی ویلا اهمیت دارد. از آنجاییکه پیوستگی فضایی درون و بیرون، در ویلا کنار دریا، نقش مهمی دارد، فضاهای داخلی ویلا باید بر ویژگی ها و المان های طبیعی شاخص فضای بیرونی تاکید داشته باشند و آنها را به عنوان نقطه کانونی بپذیرند. طراحی محوطه و باغ پیرامون ویلا در نواحی ساحلی باید به گونه ای باشد که فضای بیرونی تکمیل کننده طراحی داخلی ویلا باشد و بالعکس.

یک آب نما که صدای دلنشین و آرامبخش جریان آب را ایجاد می کند، همچنین یک استخر شنا که به عنوان دنباله ای از دریای بی کران دیده می شود و آلاچیق ها و سایه بانهایی که فضاهای مناسبی برای استراحت و دورهمی هستند، کیفیت محوطه سازی ساحلی را بالا می برند و به وسعت فضای قابل استفاده نیمه محصور و باز ویلا ساحلی می افزایند.

-سبک و سیاق طراحی داخلی

انتخاب سبک طراحی داخلی باید بر مبنای جنبه های عملکردی و زیبایی شناسی باشد. رنگ های آبی، سبز و خاکی و شنی در فضاهای داخلی مناسب تر هستند. طرح داخلی و دکوراسیون باید تا حد امکان ساده، در عین حال لوکس و راحت با المان های ظریف و زیبا باشد.

پارچه ها، بافت ها و مبلمان باید مناسب کارکردهای مختلف باشند. برای مثال، پارچه هایی که در برابر رطوبت عایقند برای صندلی های راحتی بیرونی مناسب تر هستند. همچنین فرم و جنس مبل های تخت شو، راحتی ها، نیمکت های آفتابی و ننوها باید به گونه ای باشد که در عین راحتی و زیبایی دوام مناسبی در برابر شرایط بیرونی داشته باشند. مبلمان داخلی نیز بهتر است با طرح هایی ساده، متناسب با سبک طراحی داخلی ویلا و هماهنگ با مبلمان بیرونی، انتخاب شوند. راحتی و سادگی مهمترین خصیصه مبلمان در ویلا ساحلی است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]