شومینه در محوطه ویلا

طراحی محوطه ویلا بخش جدایی ناپذیر از طراحی ویلا می باشد. ظرفیت های طبیعی و بالقوه فضای باز پیرامون ویلا، انگیزه ایجاد فضاهای نشیمن بیرونی برای استراحت و گذران اوقات فراغت را به طرق مختلف، تقویت می کند. المان های متنوعی برای محوطه سازی ویلا طراحی و اجرا می شوند. یکی از جذاب ترین آنها شومینه است که در  انواع و فرم های مختلفی ساخته می شوند.

وجود یک شومینه روشن به ویژه در شب هنگام و در طی روزهای سرد سال، نقطه کانونی جذاب و گرمی است که افراد را به دور هم گرد آورده و در عین حال حسی نوستالژیک به سنت قدیمی افروختن آتش در طبیعت به وجود می آورد.

شومینه سنگی در محوطه ویلا

از آنجاییکه شومینه سنگی به ویژه در ابعاد بزرگ، دارای وزن قابل توجهی می باشد، همانند دیگر المان های ساختاری محوطه سازی ویلا، باید دارای بستر سازی مناسبی باشد. این بستر سازی می تواند شامل متراکم سازی خاک، زیرسازی سنگی یا بتنی باشد.

ماهیت طبیعی و متراکم سنگ، دارای تطابق ذاتی با محوطه سازی ویلا و افروختن آتش می باشد و نمی توان منکر جذابیت وجود یک شومینه سنگی در فضای سبز و طبیعی پیرامون ویلا شد.

علی رغم محدودیت های ساختاری می توان فرم های متنوعی را برای شومینه سنگی اجرا کرد. همچنین ابعاد واندازه های مختلفی، به شرط عملکرد مناسب، قابل اجرا می باشند. می توان فضایی را برای ذخیره هیزم در زیر فضای آتشدان یا در کناره های آن تعبیه کرد. همچنین می توان آن را با یک باربیکیو ترکیب کرد تا آشپزی مختصری همراه با صرف غذا در فضای پیرامونی شومینه در محوطه سازی ویلا، مقدور باشد.

شومینه سنگی سنتی

معمولا سنگ متریالی است که اغلب اوقات برای شومینه های بیرونی در نظر گرفته می شود و هماهنگی بیشتری با محیط طبیعی دارد، به ویژه در محوطه سازی ویلا کلاسیک یا ویلا روستیک بهترین گزینه می باشد.

یک محوطه سازی سنتی با حضور سنگ در ساختار شومینه و همچنین کفسازی مجاور آن، آرام بخش تر می شود. صندلی های چوبی با فضای طبیعی پیرامون شومینه، همخوانی جذابی دارد.

حجم سنگین و شاخص شومینه سنگی فضای نسبتا محفوظی را در برابر مسیر بادهای مزاحم ایجاد کرده است. این فضای دلنشین از یک طرف در جوار شومینه، گرم و دنج است و از طرف دیگرَ، رو به مناظر زیبای دریاچه و درختان پیرامونی، دید بی نظیری دارد.

این شومینه در دیوار محوطه ویلا جای گرفته و به جز سطح بافت دار قطعاتش، با مقدار اندکی پیش آمدگی دارای حجمی فروتن است و بسیار شبیه شومینه های داخلی می باشد.

ترکیب شومینه سنگی با پرگولا در محوطه سازی، فضای بی نظیری را خلق می کند که دارای عملکردهای چندگانه و تنوع فضایی جذابی است. نورپردازی های خلاقانه در پای ستون های پرگولا و بدنه شومینه، تداوم بصری آتش شومینه هستند.

قسمت بالای شومینه سنگی با پوشش روشنی از سیمان به عنوان پس زمینه است برای یک اثر هنری که با شاخ و برگ های درختان درهم آمیخته است.

وجوه کناری شومینه، یک باربیکیو و فضای آشپزی کوچکی را درخود جای داده است. بدین رو فضای دلچسبی برای پخت و پز و صرف غذا در دل طبیعت ایجاد کرده است.

انواع ابتکارات را می توان در محوطه سازی پیرامون یک شومینه اجرا کرد، طراحی آب نماهایی ساده با نورپردازی های محدود، حس متفاوت و جذابی را در این فضا القا می کند. نزدیکی آب و آتش، تضاد چشمگیری را ایجاد می کند.

یک پرگولا کنار استخر یک شومینه سنگی زیبا را در خود جای داده، با وجود کفسازی و مبلمان مناسب، فضای چند منظوره ای برای استراحت، آفتاب گرفتن، ورزش و تفریح، همچنین دورهمی در هوای سرد را به وجود می آورد.

قلوه سنگ های نامنظم و طبیعی بدنه شومینه را پوشانده است. وجود این شومینه در کنار تنه درختان، زیبایی بکر و زمختی ایجاد کرده و مکان دلپذیری را به وجود آورده است.

شومینه سنگی مدرن

شومینه مدرن مانند دیگر المان های محوطه سازی ویلا مدرن، دارای ترکیب احجامی ساده و بی آلایش است و معمولا متشکل از فرم های مکعبی می باشد.

چند المان سبک دکوری روی فضای بالای شومینه سنگی، حسی  از یک شومینه داخلی را القا می کند که در ترکیب فروتنانه ای با مبلمانی سبک، فضایی ساده اما راحت ایجاد کرده اند.

در فضای ایوان ویلا یک دیوار مستقل سنگی، یک شومینه با حاشیه سفید ساده و یک تلویزیون تخت را در خود جای داده است. بافت برجسته و نسبتا ظریف دیوار شومینه در ستون های ایوان تکرار شده است.

شومینه محصور در یک حجم مکعبی ساده با تکه سنگ های منظم، به سادگی یک فضای نشیمن بیرونی جذاب در محوطه ویلا ایجاد کرده و جنبه عملکردگرایی شومینه مدرن را نمایان می کند.

شومینه سنگی در بخشی از امتداد دیوار پیرامونی ساختمان ویلا و روی تراسی با کف چوبی قرار گرفته است که تنها به صورت یک بخش خالی شده از دیوار دیده می شود و وجود شعله های آتش به آن هویت می بخشد.

یک مکعب سنگی ایستاده و مستقل که درونش خالی شده است، شومینه مدرن و ساده ای را شکل داده است. شعله های گرمابخش آتش، در ترکیب با فضای سبز دیده می شوند. مبلمان مینیمال پیرامون آن، یک محوطه سازی مدرن را در تمایز دلنشینی با فضای طبیعی ایجاد کرده است.

این شومینه ساده در کنج یک دیوار حجیم سنگی، بر روی روف گاردن ویلا جای گرفته است.

این شومینه سنگی به صورت المانی مستقل و مجزا در وجهی از محوطه پشتی ویلا جای گرفته است و دارای یک صفحه چوبی ساده در بالای فضای آتشدان می باشد که از صلبیت و یکنواختی بدنه سنگی آن کاسته است.

دو بافت متفاوت و متضاد از سنگ، ساختار شومینه را تشکیل داده اند. یک مکعب مستطیل از سنگ هموار و خاکستری بخش پایینی و آتشدان را فرم داده و سنگ های  لاشه با ابعاد و اشکال نامنظم در بخش بالایی دودکش به کاررفته است و تقابلی بین رویکرد روستیک و مدرن ایجاد شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]