نمونه ویلا در هند

نام پروژه : Villa Dodia

مکان: Lonavala –هند

معماران: NUDES

مساحت: 1396  مترمربع

سال ساخت 2016

این طراحی ویلا در یک تپه زیبا واقع شده است که تقریبا یک ساعت و نیم با ماشین از بمبئی، در ایالت Maharashtra فاصله دارد.

سایت ویلا در جوار تپه ای با چشم انداز عالی و رو به شمال قرار گرفته است. همچنین این ناحیه دارای یک آبریز طبیعی است که برای تولید نیروی برق به وسیله یک شرکت خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد.

راهبرد طراحی، افزایش ارتباط فضاهای داخلی و خارجی است. طراحی المان های معماری و کاهش فضای محصور داخلی، همچنین خلق تجربه ای از یک فضای مینیمال است. به واسطه این رویکرد طراحی ویلا، ساکنان ترغیب به لذت بردن از مناظر دیدنی و جذاب پیرامونی، همچنین بهره بردن از هوای تازه می شوند.

یک فضای داخلی بدون ستون، با سطوح وسیع شیشه خور، رو به مناظر زیبای تپه شکل گرفته است تا طبیعت بی نظیر بیرونی را حتی در طی بادها و باران های موسمی به درون بکشاند.

برنامه فیزیکی ویلا شامل فضای نشیمن و غذاخوری، اتاق خواب ها با خدمات جانبی به ویژه برای تعطیلات آخر هفته می باشد. بالکن و تراس ویلا مانند عرشه هایی رو به آسمان گشوده شده اند و برای تفریح و گذران اوقات فراغت، طبق برنامه فضایی ویلا، مورد استفاده قرار می گیرند.

فریم اصلی معماری در تراز زمین شکل گرفته است. عرشه تراس از این تراز بیرون زده تا در اجزای کالبدی ویلا جای گیرد. عرشه ویلا فضای رابطی است برای گذر ساکنان از فضای داخلی به لندسکیپ پیرامونی.

طراحی داخلی ویلا به صورت مدرن و مینیمال شکل گرفته است، با دو تم رنگی متضاد روشن و تیره. سطوح روشن کف، دیوارها و سقف، فضای داخلی را وسیع تر و پر نورتر کرده است. المان ها و سطوح تیره رنگ در این فضا، باعث ایجاد تنوع و کنتراست زیبایی شده اند.

ساخت ویلا با فرمی ساده ولی در عین حال انتزاعی و خاص صورت گرفته است. نمای سفید رنگ خالص آن در زمینه سبز، حالتی مجسمه گون و شاخص یافته است.

تراس ویلا فضای نسبتا وسیعی را به خود اختصاص داده است، آن به واسطه چند پله هم تراز با سطح محوطه ویلا شده است. درب کشویی شیشه ای و شیشه بندی های گسترده، وجه بنا رو به تراس را کاملا شفاف ساخته و فضای داخلی را به این تراس پیوند داده است.

 در دو طرف سطح شیشه خور، دیوار خارجی ویلا به صورت شیبدار اجرا شده و به همراه دو المان مورب که به سطح زمین رسیده اند، قابی خاص را برای فضای تراس ایجاد کرده است بدین رو فضایی نیمه محصور با سایه اندازی پویا در طی اوقات مختلف روز، خلق شده است. لبه های تراس رو به بالا کمی خمیده شده است و نرمی و لطافت را به کناره های خشک و زوایای تیز المان های پیرامونی اضافه می کند.

می توان گفت این ویلا دو طبقه دارای مقطعی آبستره و تا حدی ساختارشکنانه است. شیب بام ویلا مشابه شیب قاب پیرامونی تراس است و موازی با آن شکل گرفته است.

چهار تراز ارتفاعی برای ساختمان ویلا تعریف شده است: تراس، طبقه همکف که شامل فضاهای عمومی همچنین یک اتاق خواب است و طبقه دوم با مساحتی کمتر، در بر گیرنده فضای خواب و خصوصی و یک بام شیبدار.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]