نمونه ویلا جنگلی روی شیب

نام پروژه:  ویلای آفتاب پرست-Chameleon Villa

مکان: KEDIRI  – اندونزی

معماران: Word of Mouth Architecture

مساحت: 1015 مترمربع

سال ساخت: 2017

ویلای آفتاب پرست در روستایی سرسبز در ساحل جنوب غربی بالی واقع شده است. این طراحی ویلا در مساحتی حدود یک اکر صورت گرفته و رو به جنگل انبوه و رودخانه آرام پایین آن، دید دارد. بنای ویلا جنگلی، روی شیب تندی واقع شده است.

به طوریکه اختلاف بین تراز ورودی آن و رودخانه ای که از حد غربی ویلا می گذرد، در حدود 11 متر است. با چنین موقعیت جذاب و دیدنی، چالش اصلی ساخت ویلا، خلق معماری بود که واقعا با محیط پیرامونش پیوند داشته باشد و در توپوگرافی سایت به خوبی ادغام شود.

شاید علت نامگذاری این ویلا به جهت چرخش شاخص آن رو به بهترین نور و آفتاب و طراحی فعال و غیرفعال پایدار آن به جهت سازگاری با محیط پیرامونی است.

معماران طرح بر روی ایده های مختلف معماری و طراحی محوطه کارکردند تا مرزهای بین محیط طبیعی و مصنوعی را کمرنگ سازند. در نتیجه به نظر می رسد که ساختمان بخشی از زمین است و حتی گاهی در آن ناپدید می شود و سپس در زمان دیگری از آن بیرون می آید.

طراحی پلان ویلا به گونه ای است که بخش های مختلف، روی ترازهای متفاوتی از سطح زمین قرار گرفته اند و از منحنی های تراز توپوگرافی پیروی می کنند. بدین رو از پتانسیل دیدهای جذاب رو به رودخانه و جنگل، بیشترین بهره را می برند. چرخش این احجام روی زمین نیز از این قواعد پیروی کرده و خلق فضاهایی لذت بخش را بین ویلا و باغ پیرامونی مقدور می سازند، در غیر این صورت، تجربه اقامت و ساخت ویلا در چنین زمین شیبداری مشکل می شد.

مشابه معماری سنتی بالی، اتاق ها و پاویون های مختلف با عملکردهای متفاوت تعریف شده و فضاهای عمومی رو به محیط بیرونی باز می شوند. در حالیکه اتاق خواب ها و دیگر فضاهای خصوصی مانند دفترکار، اتاق بدنسازی و اتاق رسانه، فضاهای قابل محصور شدنی هستند.

از لحظه ورود به پارکینگ، در سراسر فضای ویلا، حسی از اکتشاف جریان دارد. دیدهای پیوسته ای از جنگل پیش رو وجود دارد و سپس این پیوستگی تا روی بام و دیدهایی به نواحی زیرین ادامه می یابد. از طرف دیگر با حرکت در شکافی عمیق، اتاق خواب های میهمانان در پایین ترین تراز نمایان می شوند.

این ویلا دو طبقه بر مبنای احجام مستطیلی است که روی یکدیگر قرار گرفته اند. استقرار آنها به گونه ای است که اگر حجم بالایی مستقیما روی زمین قرار می گرفت، خارج از محور آکس حجم پایینی می شد.

این احجام از یک فریم بیرونی تشکیل شده اند که فضای داخلی را حفظ و حمایت می کند. فضایی که ساکنان بیشتر اوقات خود را در آن سپری می کنند.

فضاهای داخلی از بتن، سنگ و چوب تشکیل شده اند. یک فضای دنج نشیمن با آشپزخانه کوچک و ساده در دل این بنا جای گرفته که دارای سقفی از دالهای بتنی قطور و دیوارهاو سکوهای بتنی است که نقش مبلمان ثابت در این فضا دارند.

هدف از پوسته بیرونی، حفاظت فضاها از محیط خارجی و فراهم آوردن عایق حرارتی برای آنهاست. بام سبز استتار شده آن، دارای اثر سرمایشی برای فضاهای داخلی است و همچنین دارای سیستم جمع آوری آب باران است که تاسیسات و تجهیزات تکنیکی آن در زیر این پوسته قرار گرفته اند.

نتیجه طراحی ویلای آفتاب پرست ترکیبی از احجام است که مدرن و خالص بوده اما در عین حال احساسی از زمینی و ارگانیک بودن را القا می کند.

متریال آن غالبا از مصالح بومی و طبیعی می باشد به این معنی که نه تنها اجرای آنها با سازندگان محلی امکان پذیر است بلکه آلودگی کربنی محیط نیز به حداقل می رسد.

در اتاق خواب ها در کنار بتن و سطوح ساده دیوارها، بخش وسیعی از کف و سقف اتاق خواب ها با چوب پوشانده شده است.

در کنار سیستم های سرمایشی منفعل و انتخاب متریال پایدار، سیستم های سبزی که برای این پروژه در نظر گرفته شده اند، شامل پانل های خورشیدی برای تولید الکتریسیته و سیستم جمع آوری و بازیافت آب باران است برای آبیاری باغ.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]