نورپردازی محوطه ویلا

 نورپردازی یکی از فاکتورهای مهم در طراحی محوطه ویلا می باشد. بدون در نظر گرفتن طراحی و نصب تجهیزات مناسب روشنایی، فضای بیرونی تاریک بوده و امکان بهره مندی از فضای طبیعی و سبز پیرامون ویلا بعد از تاریک شدن هوا امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر رفع نیازهای عملکردی، نورپردازی همچنین باعث زیبایی و جذابیت بیشتر محوطه سازی ویلا می شود.

به واسطه نورپردازی فضاها و المان های مختلف، امکان انجام فعالیت های متنوع در فضای باز موجود فراهم آمده و ساکنان ویلا می توانند از گذران اوقات فراغتی خوش در تمام ساعات لذت ببرند.

طراحی نورپردازی و انتخاب تجهیزات آن می تواند به طرق مختلف و در سبک های سنتی یا نوآورانه و ابداعی صورت گیرد. همچنین از رنگ های تند و شاد یا ملایم، بسته به رویکرد طراحی محوطه و طراحی ویلا می توان در نورپردازی بهره برد.

نورپردازی برای چه فضاهایی در محوطه ضروری است

  • مسیرهای سواره و پیاده راه های محوطه ویلا نیاز به نورپردازی دارند که تمام طول مسیر را روشن و برای تردد امن گرداند. بنا به طول مسیر و انشعاب های آن، فواصل تجهیزات نورپردازی، متفاوت تعیین می شوند. هرچه فاصله آنها از یکدیگر بیشتر باشد شدت نوری آنها نیز باید تقویت شود. از نظر روانی در مکان هایی با چراغ های نزدیک به هم، فضا روشن تر احساس می شود حتی اگر شدت روشنایی چراغ ها اندک باشد.
  • در آلاچیق ها، فضاهای مکث و نشستن و به طور کلی فضاهایی که برای استراحت و دورهمی مورد استفاده قرار می گیرند، باید تمهیدات مناسب جهت نورپردازی اندیشیده شود. راندمان این تجهیزات در این خصوص بسیار مهم است.
  • فضای شومینه و باربیکیو که معمولا برای آشپزی محدود و صرف غذا مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به روشنایی بیشتری دارد. جانمایی چراغ ها بهتر است با توجه به محل شومینه و میزان روشنایی آن تعیین شوند.
  • سکوی کنار استخر و زمین های بازی و ورزش باید دارای روشنایی کافی باشند تا در شب هنگام به صورت کاملا امن قابل استفاده باشند. تجهیزات نورپردازی با رنگ های متنوع درترکیب جذابی با انعکاس آب استخر به تنوع و زیبایی محوطه می افزایند.
  • پله های محوطه و اختلاف سطوح، بدون روشنایی کافی می توانند مکان های پر خطری در شب باشند، لذا نورپردازی در امتداد آنها ضروری است. جانمایی تجهیزات و جهت تابش نور آنها به گونه ای در نظر گرفته میشود که به خوبی پیشانی پله ها و سطوح گود را روشن سازد.
  • المان های تزئینی و آب نماها با نورپردازی مناسب، جلوه متفاوتی در شب خواهند یافت. سایه روشن های متنوع ایجاد شده روی آنها، جذابیت آن ها را در شب دو چندان می سازد.
  • فضای ورودی ویلا نیز از مهمترین فضاهایی است که نیاز به نورپردازی طراحی شده دارد. علاوه بر تامین روشنایی تردد، نورپردازی، تاکید مناسبی است برای جلب توجه و ایجاد کشش برای ورود به ویلا.
  • تراس ها، ایوان ها و بام ویلا فضاهایی هستند که در جهت تکمیل فضاسازی داخلی، مکان های نشیمن بیرونی و نیمه محصوری به وجود می آورند، بنابراین نیازمند نورپردازی حساب شده ای با توجه به ابعاد فضا و در راستای هماهنگی با نورپردازی داخلی می باشند.

ایده های جذاب نورپردازی در محوطه ویلا

خطوط و جزئیات دقیق در این محوطه سازی مدرن نمایان هستند. لامپ های LED  در زیر پیاده راه شناور، فضای باغ ویلا را کاملا چشمگیر ساخته است. رنگ آبی این مسیر، آن را به فضایی شاخص در محوطه تبدیل کرده است.

در این ویلای معاصر در سقف پرگولای متصل به نما، همچنین در کف آن نورپردازی صورت گرفته و نورپردازی محوطه تمام فضا تا دیوارهای انتهایی را در بر گرفته است.

نورپردازی عمودی در این فضا همراه با نورپردازی کاری برای ناحیه باربیکیو تکمیل شده و فضای روشنی حاصل شده است که کفسازی بتنی آن جلوه ای براق و سنگ مانند به خود گرفته است.

نورپردازی درختان از پایین به بالا و در لا به لای دیگر گیاهان واقعا جذاب است. نورپردازی استخر و داخل ویلا نیز تقویت کننده روشنایی و جذابیت این فضا است.

نور پردازی در زیر سکوی نشیمن در این آتشگاه محوطه، طراحی دلپذیری دارد و افراد را دعوت به جمع شدن به دور آتش می کند.

نورپردازی در کنار دیوار، حجم ویلا درمحوطه را بسیار شاخص و برجسته ساخته است.

تجهیزات نوری نصب شده زیر پیشامدگی بام این ویلا روستیک، همراه با نورپردازی لای درختان، محوطه جلوی ویلا و سکوی استخر مجاور را جذاب ساخته است . انعکاس نمای ویلا همراه با نورپردازی های آن در سطح استخر، جذابیت های این فضا را متنوع تر ساخته است.

نورپردازی این آب نما در محوطه به وسیله ریسمان های نوری صورت گرفته که دارای پوشش ضدآب و رنگ های  متنوع و خاص هستند.

نورپردازی در بدنه نمای ویلا و داخل باغچه های کناری، پیاده راه را به خوبی روشن ساخته و فضای جذابی برای قدم زدن فراهم آورده است.

فضای نشیمن بیرونی برای آرامش و استراحت ایده آل است. نورپردازی پیرامونی و آتشگاه آن به خوبی این فضا را روشن و قابل استفاده در شب می گرداند.

یک ایده خلاقانه برای فضای بیرونی، استفاده از فانوسهای قابل حمل است که حسی نوستالژیک به فضا می بخشد.

پله های ورودی این ویلا مدرن به سادگی نورپردازی شده و درختان باغچه کناری نیز به واسطه نورپردازی، دارای جلوه جذابی هستند.

منابع نوری به خوبی در آبشار صخره ای، پله ها و سکوی استخر پخش شده اند و کل فضا را پوشش داده اند.

نورپردازی ملایم در دیواره کنار استخر و کف عرشه آن، درکنار شعله ای آتش یک شومینه بیرونی، زیبایی و روشنایی مطلوبی فراهم آورده اند.

در نتیجه نورپردازی زیرسطحی، بلوک های بتنی در محوطه جلویی ویلا به صورت المان های شناور دیده می شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]