نمونه ویلای منحنی در اتریش

ویلای Birkensee  توسط جنگل احاطه شده و مشرف به دریاچه ای درجنوب وین-اتریش می باشد. این طراحی ویلا ترکیب بندی جذابی است از احجام که به واسطه طرح هوشمندانه سقف، به نرمی از یکی به دیگری جریان می یابد.

اطلاعات بیشتر : طراحی ویلا

ساخت ویلا برای گذران تعطیلات و با فونداسیون و عرشه چوبی صورت گرفته، همراه با دیوارهای شیشه ای که فضای داخلی را از فضای بیرونی مجزا می سازد. فضاهای داخلی-خارجی مانند خط بام، پیوسته به نظر می رسند. بازی احجام در یک الگوی بافته پیچیده شکل گرفته که دارای فراز و فرودهایی می باشد، بنابراین طرح ویلا چیزی فراتر از یک منزل مسکونی سه خوابه بوده و استقراری مجسمه گون دارد.

جدا از خط بام منحنی و عرشه پیوسته، این ویلا همچنین یک حجم کنسول شده را شکل می دهد که اتاق خواب مستر در آن جای می گیرد. پیشامدگی بام روی چمن محوطه ویلا سایه ایجاد می کند، در عین حال سایه بانی متصل به بام را شکل می دهد که روی نواحی بیرونی ویلا و روی عرشه سایه اندازی می کند. سایه بان های سبک و متحرک قابلیت تغییر زاویه برای سایه اندازی در اوقات مختلف را دارند.

در حالیکه خط بام رو به بالا و روی سوئیت مستر انحنا می یابد، خود حجم به نظر بسیار زاویه دار می رسد. به همراه این سقف ممتد و پیوسته، فضاهای داخلی با شکستگی ها و انحناهای ملایمی در پوسته ای سفید رنگ جای گرفته اند. قسمتی از آنها در زیر این سقف تیره رنگ، آرمیده اند.

دیوارها نه تنها جریان پیوسته ای از عرشه را در نواحی داخلی و خارجی ایجاد می کنند بلکه همچنین همان جریان را برای سقف نیز خلق می کنند. تیرهای چوبی نواربندی شده سقف، از فاصله دور، تصوری از بال پرنده را به وجود می آورد.

اگرچه دیوارهای بیرونی شیشه ای هستند و کف و سقف از چوب می باشند، بتن برای بقیه این ساختار، از جمله راه پله هایی که به بخش های خصوصی طبقه بالا می رسد، مورد استفاده قرار گرفته است.

طراحی شومینه جذاب در بخش عمومی و نشیمن با یک ترکیب بندی سنگی و هندسی صورت گرفته است، با دو لوله دودکش زاویه دار، جزئیاتی کوچک با تاثیری بزرگ.

دیوارها ترکیبی از بتن و شیشه می باشند و در سقف، بتن در کنار چوب، جلوه منحصر به فردی به فضا بخشیده است.

به گونه ای که نوارهای سقف در جهت مخالف الوارهای منحنی کف زیرین، انحنا می یابند و ترکیب چشم نوازی از تنش و جریان را هم زمان خلق می کنند. در این فضا سقف نقش پر رنگ و تاثیر گذاری در طراحی داخلی ویلا بازی می کند.

راه پله به طبقه بالا با چند تراز ارتفاعی می رسد که متشکل از سوئیت مستر اختصاصی است که رو به بیرون و روی باغ کنسول شده است، همچنین دو اتاق خواب و یک حمام در طرف دیگر این راه پله. سقف بین این دو ناحیه با یک وید شیشه ای با دید به آسمان شکل گرفته است. تیرهای چوبی با شیارها و انحناهای جذاب، پیرامون این وید را فرا گرفته اند. راه پله بتنی در جوار دیوار شیشه ای جای گرفته است و همراه با فضای نشیمن و شومینه، نیم رخ جذابی از ویلا ایجاد می کند.

راه پله بتنی تنها فضای با دیدی رو به آسمان نیست، حمام نیز دارای یک نورگیر مدور درست بالای وان می باشد.

اتاق خواب ها در طبقه بالا دارای تراس های خصوصی رو به دریاچه هستند. کفسازی چوبی در داخل اتاق ها نیز امتداد یافته و همراه با دیوارها و جان پناه شیشه ای، امتداد فضایی-بصری فضاهای داخلی و خارجی را به زیبایی شکل داده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]