آشپزخانه بیرونی در طراحی ویلا

طراحی ویلا در فضای باز و طبیعت زیبای پیرامون ویلا، امکان بهره مندی از تمام ظرفیت های فضاهای بیرونی را فراهم می آورد. فضاهای بیرونی شامل فضاهای واسط و محوطه سازی ویلا می شوند.

به واسطه وجود چنین ظرفیتی، انجام فعالیت های متنوع در فضاهای باز یا نیمه باز، مقدور می شود. آشپزی یکی از فعالیت های متنوع و جذابی است که در جوار طبیعت باعث سپری اوقاتی لذت بخش برای ساکنان ویلا و میهمان می شود. به ویژه در اوقاتی از سال که هوا مساعد است، آشپزی، سرو و صرف غذا در فضای بیرونی تجربه بی نظیری است.

از سوی دیگر یک آشپزخانه بیرونی راهکار ایده آلی است برای وسعت بخشیدن به فضاهای قابل استفاده، این امر به ویژه در طراحی ویلا کوچک، اهمیت به سزایی دارد. تعبیه تجهیزات آشپزی حتی در فضای محدود یک حیاط پشتی ویلا، فضای جالبی را برای آشپزی و دورهمی خانوادگی و دوستانه خلق می کند. برای لذت بردن از این فضا، عشق به آشپزی و طبیعت کافی است. این آشپزخانه بیرونی به سرعت تبدیل به مرکز دورهمی در فضای واسط ویلا می شود.

موارد قابل توجه برای ایجاد یک آشپزخانه بیرونی در طراحی ویلا:

  • جانمایی و جهت گیری نسبت به فضای داخلی ویلا

آشپزخانه بیرونی باید نزدیک آشپزخانه داخلی ویلا بوده و به آن دسترسی مستقیم و بی واسطه ای داشته باشد تا آماده سازی لوازم مورد نیاز آشپزی سریع و بدون مانع فضایی، کالبدی انجام شود. همچنین همجواری آن با اتاق نشیمن ویلا نیز مطلوب است.

جهت گیری این فضا باید به گونه ای باشد که در معرض وزش بادهای شدید و همچنین تابش شدید آفتاب نباشد.

  • چیدمان مناسب تجهیزات و مبلمان

برای آشپزی در فضای محدود بیرونی، لوازم ضروری  و اصلی در کنار یکدیگر کفایت می کنند. چیدمان آنها باید طوری باشد که فضای زیادی را اشغال نکنند و به صورت الحاقی نامتناسب به نظر نرسند.

  • میزان محصوریت بهینه

بسته به شرایط غالب آب و هوایی منطقه ساخت ویلا، فضای آشپزی بیرونی می تواند درجات متفاوتی از محصوریت را پذیرا شود. در نواحی سردسیر و میزان بارش سالیانه قابل توجه، این فضا می تواند در زیر پیشامدگی سقف ویلا تعبیه شود و یا دارای سقف مجزا و سبکی باشد. از جداره های صلب یا نیمه صلب به صورت دیوارها یا دیواره های کوتاه نیز می توان در جهاتی که در معرض وزش بادهای غالب و سرد می باشند، بهره برد. اما در شرایطی که آب و هوا در بیشتر اوقات سال، معتدل است، میزان محصوریت کمتری می تواند در نظر گرفته شود.

  • انتخاب متریال مناسب

از آنجاییکه آشپزخانه بیرونی در معرض هوای آزاد و شرایط جوی قرار دارد، باید کفسازی و جداره های جانبی از متریالی باشند که در برابر رطوبت و یخبندان و تابش شدید آفتاب مقاوم باشند. متریال لوازم مانند کابینت بندی، اجاق و میز و صندلی ها نیز باید در برابر هوازدگی و زنگ زدگی با دوام بوده و قابل شستشو باشند. تا حد امکان این متریال باید با متریال نمای ویلا هماهنگ باشند.

نمونه های جذاب آشپزخانه بیرونی در ویلا

ترکیب سفید و خاکستری، لطافت را القا کرده و جلوه ظریفی به این فضا می دهد. تعادل بین رنگ های مات و درخشان، ترکیب بندی جالبی است برای دورهمی های معمول و همچنین رسمی.

بهترین استفاده از فضای زیر پله بیرونی صورت پذیرفته و تبدیل به یک آشپزخانه کوچک شده است که نیمه محصور بوده و در معرض نسیم لذت بخش بیرونی است.

یک آشپزخانه بیرونی با اندازه مطلوب و فضایی نسبتا کامل، با فاصله از ساختمان ویلا شکل گرفته، کابینت بندی چوبی و سطوح روشن روی آن در فضای طبیعی جلوه جذابی ایجاد کرده است.

استفاده از استیل ضد رنگ در این آشپزخانه کاملا باز، جلوه حرفه ای و صنعتی ایجاد کرده و تمام ملزومات آشپزی را فراهم آورده است و انتخابی کلاسیک به شمار می رود.

با اضافه کردن چند مبل راحتی و میز قهوه خوری، یک آشپزخانه بیرونی می تواند مانند یک فضای نشیمن بیرونی و جذاب باشد و گوشه دنج، راحت و جذابی شکل گیرد.

پالت رنگی کرم برای این آشپزخانه بیرونی، بی نقص به نظر می رسد که زیبایی و مینیمالیستی را با لطافت به این فضا می افزاید.

9

آشپزخانه نیمه محصور دارای سقف شفاف و مشبک و دیواره های پیرامونی طراحی شده است. ترکیب یکتایی  از چوب و استیل ضد زنگ، انتخاب عالی است برای سرد و آرام کردن گرمی رنگ های این فضا.

حتی یک آشپزخانه کوچک می تواند جذاب و دارای چیدمان مناسبی باشد. خلق ظاهر طبیعی با استفاده از سنگ طبیعی تناسب مطلوبی با زندگی در فضای طبیعی و محوطه سازی ویلا دارد و سبک بی زمانی است.

ترکیب بندی های متنوع سنگ و تایل ها، فضای آشپزخانه بیرونی را متعادل کرده است. در جوار یک بدنه آبی و صندلی های راحتی، فضای آشپزی و صرف غذای محدود اما دلچسبی شکل گرفته است.

یک آشپزخانه مسقف، پتانسیل دکوراسیون دیوارها و سقف ها را دارد. چوب قرمز رنگ براق، انتخاب شاخص و خیره کننده ای است. فضای غذاخوری با یک ناحیه نشیمن دنج ترکیب شده و همراه با هم، حس متقابلی از گرما و صمیمیت ایجاد می کنند.

ترکیب سبک روستیک و مدرن، ادغام زیبایی است برای نمود هر دو سبک. گرچه ممکن است در نظر اول متضاد به نظر برسند، اما در مجموع ترکیب جذابی ایجاد شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]