طراحی اتاق نشیمن ویلا

1

طراحی ویلا سوژه ای است متشکل از طراحی انواع فضاهای اقامتی، خدماتی و تفریحی که ساختمان ویلا شامل آنها است. هر یک از این فضاها دارای نقش های عملکردی و فضاسازی متفاوت یا همگونی هستند. طراحی و درک صحیح فضای آنها، منجر به طراحی داخلی ویلا بهینه ای می شود. به نحوی که هم نیازهای کالبدی-فضایی ساکنان را برآورده می سازد و هم تنوع و جذابیت کافی را برای گذارن اوقات در فضاهای داخلی فراهم می آورد.

طراحی اتاق نشیمن ویلا به عنوان مرکز دورهمی و فضای مشترک اعضای خانواده و ساکنان ویلا، از اهمیت به سزایی برخوردار است تا حدی که می تواند طراحی بقیه بخش ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. رویکردهای بی شماری برای فضاسازی یک اتاق نشیمن متصور است، قطعا این رویکردها تحت سلطه سبک طراحی ویلا می باشند. به طور مثال، اتاق نشیمن در ویلای مدرن، با پلانی باز و یکسره، مبلمان مدرن، تزئینات کم و رنگ های خنثی و روشن تعریف می شود.

2

در مقابل، ویلای کلاسیک دارای اتاق نشیمن مجلل با تزئینات چشمگیر و پرکار، رنگ های تند و متمایز از زمینه، مبلمانی تجملی، کفسازی و سقف کاذب های طرح دار و همچنین المان های دکوری ثابت یا متحرک قابل توجه می باشد.

3

در ویلای روستیک اتاق نشیمن اولین فضایی است که باید حس گرما، صمیمیت و زمختی زندگی روستایی را القا کند. بنابراین در سطوح کف و دیوارهای آن از متریال طبیعی اکسپوز به ویژه چوب و سنگ های طبیعی استفاده می شود. همچنین به تبعیت از طراحی داخلی روستیک، این فضا فاقد المان های ظریف و زینتی بدون کاربرد است. این عملکردگرایی و رفع نیازهای سکونتی در مبلمان و دیگر اجزا نمود می یابد. تم های رنگی گرم و طبیعی و غیر براق از دیگر ویژگی های اتاق نشیمن در ویلای روستیک است، در عین حال وجود یک شومینه سنگی یا آجری ضروری به نظر می رسد.

4

ساده گرایی و تمرکز بر عملکرد در اتاق نشیمن ویلای مینیمال به اوج می رسد. فضاهای روشن، رنگ های سفید و خاکستری، مرزهای نامرئی با دیگر فضاهای داخلی ویلا و همچنین مبلمان ساده و حداقل المان های تزئینی، از مشخصه های این فضاست.

5

آیتم های مهم در طراحی اتاق نشیمن ویلا

  • جانمایی

اتاق نشیمن به عنوان مرکز جمع شدن ساکنان ویلا بهتر است در رابطه با دیگر فضاها طوری قرار گیرد که دارای دسترسی مناسبی به ورودی ویلا و بخش های خصوصی مانند اتاق خواب ها باشد. از طرف دیگر، همجواری آشپزخانه و اتاق غذاخوری با آن، در اولویت است. اگر فضای مجزایی به عنوان اتاق پذیرایی در ویلا مد نظر باشد، اتاق نشیمن به عنوان فضایی خصوصی تر تعبیر شده و می تواند با اتاق پذیرایی همجوار باشد تا در صورت لزوم، از گنجایش فضایی آن نیز بهره برده شود.

6

  • جهت گیری

از آنجاییکه اوقات زیادی در اتاق نشیمن سپری می شود، این فضا باید رو به بهترین نور باشد، وجه جنوبی برای این منظور ایده آل است زیرا در فصول سرد از آفتاب و گرمای طبیعی آفتاب بهره مند است و در تابستان خنک تر و به دور از تابش های نامناسب و خیره کننده می باشد. از سوی دیگر در راستای ماهیت شکل گیری ویلا، بهره گیری از مناظر زیبای پیرامونی از اهداف ساخت ویلا می باشد. در مواقعی ممکن است منظره ای شاخص، مد نظر باشد، در صورتی که این منظره در وجه دیگری از فضا قابل رویت باشد، اولویت بندی نور مناسب و یا دید به  نمای زیبا و شاخص، بستگی به هدف ساخت ویلا و خواسته ساکنان دارد. می توان با تمهیدات و خلاقیت های طراحی، از جمله شیشه های عایق، سایه بان های ثابت یا متحرک و ... این تعادل را کمی تعادل بخشید.

7

  • ابعاد و تناسب

به طورکلی میزان مساحت تخصیص یافته به اتاق نشیمن ویلا به صورت نسبتی از کل فضای داخلی ویلا تعیین می شود. در طراحی پلان ویلا، حفظ این تناسب اهمیت می یابد. در طراحی ویلای مینیمال یا ویلای مدرن، فضای نشیمن ادغام در فضاهای همجوار تعریف می شود اما در ویلای روستیک یا کلاسیک و دیگر رویکردهای سنتی، محصوریت این فضا بیشتر است. بنابراین باید در ایجاد تناسب صحیح بین طول، عرض و ارتفاع آن دقت کرد. به عنوان مثال فضای کوچک با ارتفاع زیاد، حس ناخوشایندی را ایجاد می کند و برعکس، فضای بزرگ با ارتفاع کم باعث ایجاد احساس خفقان و تنگی فضا می شود.

8

  • ارتباط با فضاهای نیمه محصور

فضاهای واسط ویلا به عنوان فضاهای نشیمن بیرونی ویلا بهتر است در جهت تکمیل خدمات رسانی فضای نشیمن داخلی ویلا شکل گیرند، در این حالت توسعه و بسط فضایی دلخواهی در اوقات مختلفی از سال رخ می دهد.

9

10

  • میزان شفافیت

پنجره بندی های گسترده رو به جذابیت های بیرونی سایت ویلا، درب های شیشه ای و کشویی، باعث تسلط شفافیت بر صلبیت فضای نشیمن ویلا و نقطه قوت طراحی داخلی ویلا می شود. البته این میزان، تا حدی بنا بر سبک ها ی مختلف، متغیر است، اما به طور کلی ارتباط بصری قوی با طبیعت، این فضا را تبدیل به مکانی لذت بخش و جذاب می سازد.

11

12

  • مبلمان و تزئینات

شاید مهمترین خصیصه ای که برای مبلمان ویلا متصور است، راحتی است. کیفیت نشستن، لم دادن، مطالعه، گپ و گفتگو، مستقیما متاثر از نوع مبلمان است. علاوه بر سبک طراحی ویلا و سبک طراحی داخلی ویلا، انتخاب مبلمان و تزئینات این فضا می تواند برگرفته از مکان ساخت ویلا باشد. به عنوان مثال در طراحی ویلای ساحلی، مبلمان و دکوربندی مناسب این نواحی ارجحیت دارد.

13

14

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)