طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز ویلا یکی از مهمترین اقدامات برای محوطه سازی ویلا و بهره مندی از حدکثر پتانسیل فضای طبیعی و باز پیرامون آن می باشد. وجود درختان و دیگر پوشش های گیاهی در نواحی حومه ای و ییلاقی، علی رغم ماهیت زیبا و متنوع خود، نیازمند طراحی صحیح بر مبنای اصول طراحی لندسکیپ ویلا و طراحی فضای سبز ویلا می باشد. به ویژه این امر در ترکیب با طراحی ویلا اهمیت ویژه ای می یابد. بدیهی است ساخت ویلا در فضای سرسبز و با طراوت منجر به ایجاد اقامتگاهی زیبا و سرشار از حس زندگی و رشد می شود.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز ویلا ممکن است در ابعاد و کیفیات متعددی انجام پذیرد. به عنوان مثال در مواردی وسعت قابل توجهی از فضای سبز و طبیعی در سایت ویلا و طراحی و اجرای ویلا به سوی طراحی باغ ویلا سوق می یابند. در موارد دیگر و از جمله در زمین های کوچک و محدود که ظرفیت زیادی  برای پذیرش و طراحی فضای سبز ندارند، طراحی باغچه ویلا مد نظر قرار می گیرد. در مناطقی که فاقد باغ و پوشش های گیاهی انبوه می باشند، طراحی فضای سبز ویلا در قالب طراحی محوطه ویلا با تسلط المان های انسان ساخت و مصنوعی صورت می پذیرد. در هر مقیاس و کمیتی نباید از تاثیر مثبت فضای سبز بر فضاهای داخلی و خارجی ویلا غافل شد و بهتر است طبق شرایط موجود و خواستهای منطقی به طراحی فضای سبز ویلا پرداخت.

3

طرح بندی فضای سبز در محوطه ویلا

به نسبت وسعت سایت ویلا، میزان مورد نظر برای طراحی فضای سبز، اختصاص می یابد و فرم و مساحت آن تخمین زده می شود. طراحی، جانمایی و اصلاح پوشش های طبیعی و یا کاشت گیاهان جدید باید بر مبنای بهترین عملکرد، دسترسی و خلاقیت بصری و فضایی در مسیرهای مابین فضاهای سبز و نیز نسبت به موقعیت ساختمان ویلا شکل گیرد. فضاهایی که معمولا برای پوشش گیاهی در پیرامون ویلا مناسب هستند، عبارتند از:

-حاشیه مسیر سواره رو و پیاده راهها. در این فضاها انتخاب نوع گل ها و گیاهان اهمیت دارد. به عنوان مثال در حاشیه مسیر ماشین رو بهتر است از گیاهانی که حالت پخشایی دارند استفاده نشود و همچنین به علت سرعت بیشتر حرکت، در ختان و بوته هایی انتخاب شوند که اندازه بزرگترو شکل ساده تری داشته باشند. در این مورد می توان به چمن، شمشاد، الاگنوس، بوته ها و درختان همیشه سبز مانند انواع کاج ها اشاره کرد.

4

اما در پیاده راهها بهتر است گل های تزئینی و ظریف، همچنین درختچه های همیشه سبز یا خزان دار با رایحه های خوش مانند درخت برگ بو کاشته شوند، زیرا سرعت اندک حرکت، امکان لذت بردن بیشتر از آنها را فراهم می آورد و همچنین دارای دسترسی مناسب تری برای حرص و آبیاری هستند.

5

-در جوار آلاچیق، آتشگاه و فضاهای نشیمن بیرونی. طراحی فضای سبز در این مکان ها شادابی و تنوع مطلوبی را برای آنها به ارمغان می آورد و استراحت، ورزش و انجام دیگر فعالیت های تفریحی را لذت بخش تر می سازد.

6

7

طراحی فضای سبز

فضای سبز به صورت درختچه ها و یا بوته های انبوه در مواردی باعث ایجاد حریم بصری و فضایی نیز می شود، به گونه ای که خلوت و آرامش مورد نیاز را برای بعضی فضاها مقدور می کند. گیاهان رونده روی المان های غیر سازه ای سبک، پوشش سبز عمودی را به وجود می آورد و جلوه لطیف و شادابی به آنها می بخشد.

9

-سکوهای کناری استخر در محوطه ویلا

استخر شنا می تواند با فاصله مناسبی از درختان قرار گیرد تا از سایه اندازی مورد نظر بهره مند شود. درختان برگریز بهتر است در فاصله ای باشند که برگ آنها روی آب استخر نریزد. درختان همیشه سبز گزینه ای خوبی در این مورد هستند. اگرچه وجود درختان برگریز عبور نور خورشید را در فصول سرد مقدور ساخته و باعث گرمی آب استخر ویلا می شوند. گیاهان و بوته های گلهای زیبا روی سکو و عرشه استخر، فضایی زیبا و روح بخش خلق می کنند.

10

-فضاهای واسط ویلا

طراحی این فضاها مانند ایوان و تراس ها با ادغام در فضای سبز، بهینه تر صورت می گیرد و به آرامی فضای داخلی ویلا را با فضای سبز محوطه پیوند می دهد. انتخاب نوع گیاهان در این فضاها اهمیت دارد. اگر ساخت ویلا در منطقه ای گرم و خشک باشد، گیاهان مقاوم در برابر کم آبی و تابش شدید آفتاب مناسب هستند. درختان برگریز در جوار این فضاها برای مناطق سرسیر، سایه اندازی مناسبی را در فصل تابستان ایجاد می کند و در فصل زمستان نور و گرمای خورشید را به آنها می رساند.

11

12

-طراحی فضای سبز در فضای داخلی ویلا

موضوع طراحی فضای سبز ویلا تا طراحی داخلی ویلا می تواند بسط یابد. بدین نحو، فضای ویلا آمیخته با سرسبزی و طراوت گل ها و گیاهان مختلف می شود که این امر همسو با ماهیت اصلی ساخت خانه ویلایی در دل طبیعت است. گیاهان و گل های مختلف می توانند در پاسیوی ویلا بدون سقف و یا با سقف شیشه ای کاشته شوند و یا به صورت محدود در فلاورباکس ها و گلدانهای طراحی شده جای گیرند.

13

-طراحی روف گاردن ویلا

همانگونه که پیداست، روف گاردن یا بام سبز در بر گیرنده فضای سبز و پوشش گیاهی می باشد. جانمایی و کاشت این پوشش گیاهی با توجه به وسعت روف گاردن ویلا و دیگر المان های انسان ساخت آن در نظر گرفته می شود. نوع گیاهان انتخابی بهتر است به گونه ای باشد که نیاز به رسیدگی اندکی داشته باشند و در تمام طول سال، شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. درصد فضای سبز بام نیز بر مبنای اقلیم، خواست های طرح و  کانسپت طراحی ویلا تعریف می شود. با طراحی روف گاردن ویلا علاوه بر بهره مندی از مزایای طراحی ویلای پایدار، طراحی فضای سبز ویلا در دو تراز ارتفاعی مختلف صورت گرفته و توع فضایی و بصری جذابی خلق می شود.

14

انتخاب پوشش های گیاهی مختلف باید بر مبنای اقلیم منطقه ویلاسازی و شرایط آب و هوایی غالب باشد. همچنین در راستای طراحی ویلای پایدار، حفظ گونه های بومی که سازگار با این شرایط هستند و نیز دخل و تصرف حداقل در پوشش های طبیعی بستر سایت ویلا، امری است ضروری.

تمهیدات تاسیساتی برای آبیاری مناسب، نصب کانالهای زهکشی و هدایت رواناب ها به مسیرهای مناسب و نیز بازاستفاده از آب های مصرفی ویلا برای آبیاری فضای سبز محوطه ویلا اقدام مهم دیگری در این حوزه است. در محوطه ویلا بزرگ و لوکس نیاز به یک طراح لندسکیپ و طرح جامعی شامل تمام تاسیسات و زیر ساخت های پوشش سبز و همچنین استخر و دیگر فضاهای بیرونی وجود دارد.

نمونه طراحی فضای سبز ویلا

15

16

17

18

19

20

21

 

5 1 1 1 1 1 Votes 5.00 (1 vote)