طراحی پلان ویلا مینیمال

طراحی پلان ویلا مینیمال در راستای طراحی ویلا مینیمال محقق می شود که یکی از سبک های طراحی ویلا محبوب است. مدرن گرایی و  ارتباط حداکثری با فضاهای طبیعی سایت ویلا، منجر به رواج گسترده این سبک  شده است. مینیمالیسم در طراحی و اجرای ویلا،رویکردی است عمل گرایانه که صرفا بر مبنای نیازهای سکونتی  و خدماتی ساکنان ویلا شکل می گیرد و دارای کمترین اجزای ساختاری و جداکننده های متمایز است. بدین رو تقسیم بندی های فضایی-کالبدی به حداقل کاهش می یابد. فضاهای باز و روشن با پیوند قوی فضایی –بصری و همچنین کالبدی، با فضاهای واسط و محوطه ویلا، دهانه های وسیع برای جای دادن بازشوهای عریض و تم های رنگی سفید و خنثی، چارچوب اصلی طراحی داخلی ویلا مینیمال و به تبع، پلان ویلا را شکل می دهند.

به طور عمومی معماری مینیمالیستی می تواند در یک جمله تعریف شود: ساده سازی یک بنا تا حد نیازهای عملکردی و فرم های پایه ای متشکل از احجام مکعب مستطیلی و راست گوشه  با کمترین پیچیدگی. به تبع ساخت ویلا مدرن با گرایش مینیمال دارای سادگی افراطی در تمام ابعاد، از طراحی پلان ویلا و طراحی داخلی ویلا تا طراحی نمای ویلا نمود می یابد. این سادگی و حداقل گرایی منجر به تمرکز حواس بر زیبایی های طبیعی پیرامون ویلا می شود، که در واقع ماهیت ویلا سازی را توجیه می کند. وجود شیشه بندی های گسترده و بازشوهای شفاف و کشویی این امر را تقویت می کند.

پلان ویلا مینیمال شالوده طراحی داخلی مینیمال را شکل می دهد. پلان باز، نبود اجزای کالبدی جداکننده و سیرکولاسیون آزاد در سراسر بنا ویژگی شاخص آن می باشد. تمایزات کاربری در اکثر فضاها با تغییر جزئی کفسازی، اختلاف سطح و مبلمان نمود می یابند.

پلان ویلا مینیمال عموما از هندسه های ساده فضاها شکل می گیرد. چیدمان ها به صورت هدفمند و عملکردگرایانه هستند. در عین حال که ممکن است بهینه سازی و تراکم در بعضی فضاسازی ها با کمترین هدر رفت فضایی وجود داشته باشد، اغلب بخشها بزرگتر و باز شکل می گیرند تا انرژی سیال مابین مبلمان و فضاها جریان یابد. هدف، دست یابی به فضاهای ساده و تمییز است که حسی از نظم و آرامش نظم و آرامش را صرفنظر از ابعاد فضا برانگیزد.

فرم هگای ساده، پلان های باز طبقات، دیوارهای داخلی مینیمال و تاکید بر دید و منظرها و بهره مندی گاز نور طبیعی در فضاها ویژگی بسیاری از پلان ویلاهای مینیمال هستند. این ویژگی ها را می توان افراط در خصوصیات طراحی ویلا مدرن تعبیر کرد، در تضادی آشکار با طراحی ویلا کلاسیک که تزئینات، تجمل گرایی و مرزبندی های فضایی-کالبدی، شاخصه اصلی آن می باشد. در طراحی پلان ویلا مینیمال، مرزبندی کالبدی فقط در حد ضرورت شکل می گیرد و بیشتر فضاها انعطاف پذیر و برای اهداف مختلفی تعریف می شود.

طراحی پلان ویلا کوچک بهتر است با سبک مینیمالیست انجام گیرد تا حداکثر استفاده از فضاهای موجود به عمل آید و فضای محدود داخلی بزرگتر و روشن تر به نظر آید. به خصوص چند منظوره بودن فضاها، برآورد نیازهای متنوع ویلا را محقق می کند.

خطوط اصلی تقسیم بندی و محور بندی در پلان ویلا به صورت مستقیم و با صراحت شکل می گیرند.

نمونه پلان ویلا مینیمال

یکی از اولین خانه های مینیمالیست در تاریخ، خانه شیشه ای فلیپ جانسون است که در سال 1949 ساخته شد. ویژگی های مینیمالیستی بسیاری این پلان مینیمال را با یک پلان مستطیلی ساده توصیف می کند. هیچ پیچیدگی در فضای داخلی و پوسته خارجی وجود ندارد و بنا تنها دارای یک نمای شیشه ای ساده می باشد. ستون های فولادی ساده ای،یک سقف صافرا نگه داشته اند. این چیدمان یک پلان باز است با مقادیر زیادی از نور طبیعی که در فضای داخلی جریان دارد. تنها دیوارها مربوط به حمام است. این امر فضای زیادی را در داخل فراهم آورده است.

این یک ویلا دو طبقه مینیمالیست است با سه اتاق خواب در تورنتو. ویژگی های آن عبارتند از:

-پلان ساده مستطیلی

-پلان باز در طبقه اول با دیوارهای خارجی باربر

-راه پله چسبیده به دیوار برای بهینه سازی فضا

-آشپزخانه مینیمال

-اندازه اتاق ها مناسب نیازها

-عدم وجود فضای اضافی

ویلای بزرگ دو طبقه و سه خوابه در تکزاس. ویژگی های آن عبارتند از:

-هندسه مستطیلی ساده با کمی انحراف در بخش ورودی فرعی

-پلان باز در اولین طبقه با دیوارهای سازه ای باربر

-آشپزخانه u شکل که حمام را در پشت خود جای داده است.

-اتاق خواب ها در طبقه دوم با اندازه های متوسط

-قفسه بندی بسیارساده د راتاق ها

ویلای یک طبقه مینیمال با دیدهای ساحلی در شیلی. ویژگی های آن عبارتند از:

-پلان مستطیلی ساده

-پلان باز طبقات برای آشپزخانه، فضای غذاخوری و نشیمن

-اتاق خواب های خوشه ای بااندازه متوسط

-دیدهای رو به شمال و فضاهای پرنور داخلی

-انطباق اندازه فضاها با نیازهای اصلی سکونتی

-فضای باز زیاد در اطراف مبلمان

ویلا مینیمال یک طبقه در منطقه روستایی فنلاند. لزومی نداردکه پلان صرفا فرم مستطیلی داشته باشد تا به صورت مینیمال تعریف شود. ویژگی های پلان این ویلا عبارتند از:

-فرم هندسی صلیبی ساده

-سازماندهی فضاها باپلان باز و حداقل دیوارهای داخلی

-بازشوهایی که دیدها به بیرون ار قاب بندی می کنند.

-پلان بهینه و فشرده

-عدم جود فضای اضافی

ویلا مینیمال دو طبقه یک خوابه در ساحل نواسکوشیا-کانادا . ویژگی های آن عبارتند از:

-پلان ساده مستطیلی

-کانسپت آزاد برای اتاق نشیمن و غذاخوری

-فضای خدماتی خوشه ای شامل حمام، خشکشویی، آشپزخانه و انبار

-فضاهای با اندازه متوسط و حداقل فضای انبار

ویلای سه طبقه مینیمال در دشت مسطحی از ایالت واشنگتون. ویژگی های آن عبارتند از:

-پلان کف ساده و فشرده

-ستون های سازه ای فولادی ساده، در گوشه های خارجی

-پلان باز برای فضای نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه. این فضاهای عمومی در طبقه بالا واقع شده اند، برای حداکثر بهره مندی از دید و منظر.

-فضای انبار و آشپزخانه با اندازه متوسط برای نیازهای ضروری

-اتاق خواب ها و حمام ها با  اندازه متوسط

-حداکثر دید و منظر و روشنایی روز برای تمام فضاها

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]