ویلاهای رویایی

ایده طراحی ویلا اولین گام از پروسه ساخت ویلا می باشد.

در ا یده پردازی، طراحی و مدلسازی کامپیوتری ویلا، آزادی، خلاقیت و خیالپردازی به اوج می رسد، در حالیکه در اجرای ویلا مسائل واقعی و فنی خود نمایی کرده و کانسپت را تحت تاثیر قرار می دهند.

علاوه بر مشکلات اجرایی و محدودیت در علم و تکنولوژی ساخت، عوامل دیگری نیز وجود دارند که ساخت ویلای خاص را به تعویق انداخته و یا بسیار چالش برانگیز می سازد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-تامین نشدن هزینه ساخت ویلا

-ضوابط و مقررات حاکم بر منطقه ای خاص

-صرفنظر کارفرما از اجرای طرح

در هر صورت ارائه کانسپت های خاص و انتزاعی هرچند که از اجرا دور باشد اما منجر به پرورش خلاقیت در طراحی، درک و ارائه مفاهیم جدیدی از فضاسازی می شوند.

ارائه راه حل و نگرش های نوین در ایده پردازی می تواند در پروژه های اجرایی راهگشای بسیاری از مسائل باشد.

نمونه ویلاهای رویایی:

تراس های شناور

تراس های شناور نمونه ویلا پناه گرفته در طبیعت است، جاییکه فرم، یک سری حیاط ویلاهای بیرونی را به تصویر می کشد تا رابطه صمیمانه ای بین ساختمان  و لندسکیپ ویلا برقرار شود.

یک سری از تراس های آبشاری شناور، فضای نشیمن ویلا را بسط داده تا فضای بیرونی راحتی به وجود آیند تا ساکنان را از شرایط سخت آب و هوایی در امان دارند.

سازماندهی فضایی ویلا و حرکت در سراسر فضا به گونه ای است که ترازهای متفاوتی از حریم خصوصی را ایجاد کرده و روابط متنوعی از فضاهای داخلی با محوطه ویلا را تعریف می کند.

ویلای معلق

ایده طراحی ویلا از بستر صخره ای شکل گرفت که دارای چهار درخت کهنسال است. شرکت طراحی ویلا فضاها را در پیرامون و بین این درختان در نظر گرفت.

این ویلا سه طبقه بر طبق خواسته کارفرما بدین گونه تعریف شد:

یک طبقه برای والدین، یک طبقه برای فرزند آنها و یک فضای ورزشی-تفریحی. سایه بان های این پروژه می توانند به طور مکانیکی باز و بسته شوند، درست مانند پنجره هایی که رو به دره هستند. این پنجره ها کاملا باز می شوند تا فضای داخلی را تبدیل به تراس سازند.

ویلا در صخره

هدف از این پروژه ساخت ویلایی در دل یک صخره عظیم بود. ویژگی بی نظیر این ایده فرو رفتن ساختمان کاملا درون یک صخره است، به نحوی که فاقد نمای شرقی و غربی می باشد.

رنگ و مصالح نمای ویلا در وجه شمالی در صخره عظیم ادغام شده است و تنها بازشوی درب جلویی است.

نمای جنوبی ویلا بیشترین نور را به فضای داخلی می کشاند.

مکعب شیشه ای در کوه

این طرح خیال انگیز در آغوش صخره ای رو به رودخانه ای خروشان در نظر گرفته شده است.

شکاف شاخص این حجم سنگی عظیم، ویلای مینیمال شیشه ای را در خود پذیرفته است.

بدنه شفاف نمای شیشه ای ویلا با فریم های تیره، مناظر زیبای پیرامونی را با حداکثر نور به داخل می کشاند. زندگی در چنین فضایی، هراس، سبکی و لذت را با هم توامان خلق می کند.

ویلای کنسول بلند

معلق بودن از جذابیت های بدیع حجم ویلا می باشد که احساسی از شناوری و تعلیق را به وجود می آورد. قسمت محدودی از حجم ویلا روی زمین قرار گرفته است و به صورت دو طبقه در نظر گرفته شده است.

در واقع پوسته هایی ظریف و سفید، بدنه های شیشه ای ساختمان را در خود جای داده اند. مهمترین چالش ساخت ویلا با این ایده، اجرای سازه ای کنسول عظیم است که کانسپت ویلا را تعریف می کند.

ویلای شناور

این ویلا به صورت جزیره کوچکی در وسط اقیانوس تصور شده است که تجربه های بی نظیری را به سادگی با طرح مدولار و پیش ساخته ای از قطعات ارائه می کند.

قسمت های مختلف این ویلا عبارتند از عرشه آفتابی، استخر سرپوشیده و فضاهای سکونتی و خدماتی.

در حالیکه عرشه ویلا و فضای روباز دلایل کافی برای اقامت طولانی هستند، اتاق خواب زیر آب تمام توجه را به خود جلب می کند.

طرح ویلا یک سیلندر با قطر 4 متر از آکریلیک است و به معنای کامل کلمه می توان در این فضا بین ماهی ها خوابید.

اگرچه تصور نمی شود که این ویلای دریایی چراغ هدایتی باشد برای کاربرد تکنولوژی سبز، اما طراحی محیط زیست دوستی اش،  قابل توجه است.

از جمله عملکردهای پایدار این ویلا دریایی می توان به تهویه طبیعی به واسطه نسیم های دریایی، اعتدال حرارتی بدنه و آب دریا اشاره کرد.

همچنین صاحبان آن دارای فرصتی برای نصب پانل های خورشیدی هستند تا نیروی ژنراتورهای کوچکی را تامین کنند.

خانه شیشه ای

کانسپت ویلا مکعبی است که تماما از شیشه ساخته شده است، از قفسه بندی هاگرفته تا راه پله و وان حمام. حتی کاناپه و تختخواب دارای فری های شیشه ای تقویت شده هستند.

شیشه به کاررفته دارای 6و7 میلیمتر ضخامت است و می تواند در طول ماههای سرد سال، گرم شود. آرامش این ویلا و چیدمان داخلی آن، تحمل نبود حریم خصوصی را کمی ساده تر می سازد. شفافیت بنا به حدی است که تمام فعالیت ها و حرکات ساکنان ویلای شیشه ای دیده می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]