نمونه طراحی ویلا روی شیب

نام پروژه: ویلا Z

مکان: AUMÜHLE- آلمان

معماران: BUERO BECHTLOFF

مساحت: 875 مترمربع

سال ساخت: 2019

در خارج از شهر هامبورگ، در بخش AUMÜHLE، یک ویلای جدید برای یک زوج ساخته شده است. هدف از این طراحی ویلا، خلق یک ساختمان پایدار بود با یک زبان طراحی چشمگیر. در کیفیت ساخت ویلا، اقامت طولانی مدت ساکنان آن تا دوران پیری بدون نیاز به بازسازی ویلا مد نظر قرار گرفته است.

فرم نامتعارف پلان ویلا در نتیجه توپوگرافی سایت می باشد. یک فرم Z شکل فضاهای استراحت، نشیمن و غذاخوری و پارکینگ را با گنجایش سه ماشین، به هم متصل کرده است.

دسترسی ورودی ویلا از طریق مسیری در امتداد جاده اصلی است. فضای ورودی ویلا به دو بخش با زاویه 115 درجه تقسیم شده است. در بخش شمال غربی، فضاهای استراحت خصوصی با یک اتاق خواب، یک اتاق تعویض لباس، دو حمام و یک اتاق ابزار واقع شده اند. در قسمت زیرزمین که آن نیز در  این بخش  است، یک کارگاه، دو  انبار اضافی، اتاق های ابزار، یک اتاق رختشویی و یک آپارتمان کوچک با دو  اتاق و دیدی رو به باغ وجود دارد.

در بخش جنوبی یک آشپزخانه به همراه فضای غذاخوری، یک  اتاق نشیمن و یک اتاق مطالعه قرار دارند که می توانند به فضاهای مستقلی تقسیم شوند. به لطف درب های بزرگ کشویی با ارتفاع کف تا سقف، جریان فضایی در آنها بسط می یابد. به منظور اینکه از اتاق نشیمن حتی در دوران پیری نیز بتوان حداکثر استفاده را برد، کل این فضا کاملا راحت و در دسترس طراحی شده است.

تمام اتاق ها دارای پنجره های کف تا سقف هستند که به طرف غرب، رو به باغ وسیعی دید دارند. خمیدگی در ناحیه ورودی را می توان به واسطه یک صفحه مدور در سمت باغ تجربه کرد.

سقف ویلا با ساختاری تخت با سایه بان ادغام شده که سایه اندازی را هم در داخل و هم بیرون ویلا مقدور می سازد. ساختمان ویلا روی سکویی واقع شده است که به اندازه پیش آمدگی سایه بان و به موازات آن، در پیرامون بنا امتداد یافته است.

ویژگی تکنیکی خاص این خانه ویلایی، ساختار فولادی سایه بان است که به بتن سقف متصل شده است. این سایه بان در حدود دو متر پیش آمده که مانند یک المان قابی عمل می کند و سایه اندازی کافی برای فضاهای بسیار روشن فراهم می آورد. همچنین پرده های آویزان از سقف می توانند در صورت نیاز، فضاها را تاریک سازند. در ماههای گرم تابستان، دمای فضاهای داخلی بسیار بالا می رود که می تواند برای سلامتی خطر آفرین باشد، به خصوص برای افراد مسن. برای مقابله با این مشکل، تمام سقف این ویلا می تواند با استفاده از یک سیستم ذخیره یخ بدون انتشار، خنک شود و به تبع، دماهای داخلی می توانند به طور فعال تنظیم شوند.

فرم کشیده این ویلا یک طبقه، پویایی را در طراحی نمای ویلا خلق می کند. یک بخش کم ضخامت و تیره آجری، به عنوان وقفه ای در سطوح یکسره بیرونی و تاکید بر افقی گرایی طرح ویلا، اجرا شده است که در ترکیب با دیوارهای منحنی و صفحات سفارشی نمای ویلا می باشد. این بخش آجری بیشتر مساحت نمای جانبی ویلا را به خود اختصاص داده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]